Aktywny wypoczynek

Pogórze Izerskie jak i okolica oferuje wiele atrakcji dla osób pragnących aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody. Do najpopularniejszych sposobów spędzania czasu w naszej okolicy należą:

Turystyka piesza – ze względu na walory krajoznawcze i przepiękne ukształtowanie terenu, nasz region jest szczególnie interesującym miejscem dla fanów trekkingu, pieszych wędrówek i turystyki górskiej. Sąsiedztwo Gór Izerskich i Karkonoszy czyni Oleszną doskonałą bazą wypadową dla aktywnych piechurów. Oleszna jest otoczona przez szlaki turystyczne w trzech kolorach: niebieskim, żółtym i zielonym. Żółtym szlakiem możemy dotrzeć do położonego nieopodal Lubomierza – malowniczego miasteczka słynącego z trylogii Sylwestra Chęcińskiego o Kargulu i Pawlaku.

Turystyka rowerowa – sieć okolicznych dróg gruntowych oraz szos o niskim natężeniu ruchu samochodowego świetnie nadaje się do turystyki rowerowej. Wielbicieli MTB z pewnością ucieszy bogata sieć ścieżek rowerowych w okolicy Świeradowa Zdroju, znana jako Singltrek pod Smrkiem. W pobliżu znajduje się też licząca 7,5km asfaltowa trasa pieszo-rowerowa z Pławnej do Lwówka Śląskiego, polecana również do nordic walkingu.

Narciarstwo zjazdowe – Oleszną dzieli zaledwie 20 km od Świeradowa Zdroju, skąd koleją gondolową dostać się można na Stóg Izerski. Jest to niezwykle popularny kierunek odwiedzany przez miłośników jazdy na nartach ze względu na prawie 2,5 – kilometrową nartostradę. Mnogość tras zjazdowych znajduje się też w pobliskich czeskich miejscowościach. W regionie działa wiele wypożyczalni sprzętu narciarskiego i szkółek jazdy na nartach, więc Izery są świetną propozycją dla początkujących narciarzy.

Narciarstwo biegowe – Góry Izerskie to też mnogość narciarskich tras biegowych o różnym stopniu trudności. Za centrum narciarstwa biegowego po polskiej stronie Gór Izerskich można uznać Jakuszyce. Szeroka, wygodna trasa prowadząca przez iglasty las na Schronisko Orle to wspaniała propozycja dla osób zainteresowanych aktywnym, zimowym wypoczynkiem na biegówkach.

Spływy kajakowe – w regionie Pogórza Izerskiego bardzo popularne są spływy kajakowe i pontonowe. Okolica daje bardzo dobre warunki dla tego rodzaju sportów wodnych ze względu na szczególne walory turystyczne rzeki Bóbr. W okolicy można znaleźć wypożyczalnie sprzętu wodnego takiego jak pontony, kajaki. Spływy Bobrem to nietuzinkowy sposób na eksplorowanie okolicy i poznawanie jej walorów krajobrazowych z perspektywy ptaków wodnych.

Jazda konna – w naszej gminie można znaleźć profesjonalne szkółki jeździeckie, a także zadbane szlaki konne przystosowane do jazdy wierzchem. Jeden ze szlaków przebiega bezpośrednio przez Oleszną Podgórską  Gmina słynie z pięknych koni i nagradzanych hodowców, zwłaszcza konika polskiego i rasy śląskiej. Sam Lubomierz, siedziba władz naszej gminy, słynie z organizowanych tam imprez związanych z końmi, jak chociażby Giełda Koni.

Rowery wodne – dobrą propozycję dla wielbicieli turystyki wodnej ma pobliskie Jezioro Pilchowickie, słynące z majestatycznej zapory. Przy jeziorze, w pobliżu stacji PKP, funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego, w tym rowerów wodnych i kajaków. Wokół jeziora jest wiele małych, dzikich plaż, gdzie można odpocząć, czy powędkować.